Výruby lesov – jazvy na krajine a škody na kultúrnom dedičstve

Autor: Milan Horňák | 6.5.2016 o 0:00 | (upravené 6.5.2016 o 19:50) Karma článku: 3,51 | Prečítané:  231x

Rozsiahle výruby našich lesov sú necitlivé nielen ku prírode ale škodia najstaršiemu kultúrnemu dedičstvu.

Na hradisku Plešovica nad Blatnicou a na hradisku Katová skala nad Sklabinským Podzámkom (obe v okr. Martin) sa  našli unikátne tritisíc rokov  staré bronzové nástroje, zbrane, šperky.  Z Plešovice pravdepodobne pochádza aj zlatý diadém, t. j. čelenka z neskorej doby bronzovej, taktiež stará tritisíc rokov. 

Pri takýchto objavoch sa zamýšľam, ako by sme v Turci mohli pomôcť turizmu - pospájať miestnych hoteliérov, vytvoriť priestor pre prezentáciu artefaktov, v ideálnom prípade vystavať repliku 3 tisíc rokov starej osady a po vzore iných krajín prezentovať históriu ľudstva ako náš spoločný začiatok.

Ideálne podmienky, ale ešte neznamenajú nič, ak sa do konfliktu dostanú záujmy regiónu a chamtivosť jednotlivcov. Keď sa túlam naším krásnym Turcom ma čoraz častejšie nemilo prekvapený. Výrub lesov sa koná prakticky všade. Pokiaľ ide o premyslené lesné hospodárstvo, nemám námietky. Rozdiel je však v tom, ako šetrne sa vykonáva. Keď však prídete na miesto, ktoré si pamätáte ako krásny les,  a do očí vám udrie 20 – 30 metrov široký pás výrubu, cítite sa okamžite bezradne. Alebo namiesto príjemnej túry v takmer nedotknutom lese, nájdete nehanebne bez zmyslu rozkopané svahy Katovej skaly, ktorý zničili turistický chodník.  Kto o takej devastácii rozhodol? A rozhodol to vlastne niekto, alebo je to len ďalší ignorant, ktorý stavia, rúbe a ničí všetko bez rozmyslu? Prešli sa zodpovední lesom, označili stromy, ktorých výrub výraznejšie nezmení kolorit krajiny? Otázky, ktoré by sme si už snáď v 21. storočí nemali klásť.

Asi nemusím veľmi opisovať, akú kľúčovú rolu hrá v celej rovnici nádherná príroda tohto miesta. Pozriete sa okolo seba a okamžite je vám jasné, prečo si naši predkovia vybrali práve túto lokalitu. Turistický potenciál, ale môže zhasnúť ako sviečka, ak sa nekompetentní úradníci od stola a ziskuchtiví „tiež podnikatelia“ rozhodnú tejto lokalite „vyrúbať“ horizont. Slovensko skrýva nespočetné množstvo turisticky atraktívnych lokalít. Môže to znieť ako klišé, ale naša rozlohou neveľká krajina má skutočne všetko. Od veľhôr až po úrodné roviny. Od neoklasicistických budov až po praveké hradiská. Máme čo prezentovať, máme čo ponúknuť, ale máme aj neuveriteľnú schopnosť si naše dedičstvo devastovať.

Po menšom pátraní komu patria lesy na Plešovici a na Katovej skale som bol šokovaný opäť. Lesy sú štátne. Takže, presne ako som si myslel, niekto od zeleného stola rozhodol, že sa rúbať môže a ani ho nenapadlo definovať ako a kde sa má vlastne výrub urobiť. Viem si presne predstaviť tých drevorubačov, ktorí sa budú predháňať v myšlienkach, ako čo najmenej sprzniť krajinu. Síce sa viac narobíme, ale okolie si ani nevšimne, že sa tu voľačo deje.

Presne naopak, voči očakávaniu každého súdneho človeka sa vyrúbali dva ohyzdné pásy lesa na Plešovici, rozkopal sa svah na Katovej skale a na tvári prírody vznikla ďalšia jazva, ktorá odradí aj tých najväčších optimistov z oblasti turistického ruchu čokoľvek budovať, zlepšovať a zhodnocovať. Ďakujem vám, anonymní úradníci, presne pre podobné brilantné rozhodnutia ste obľúbení ako nadčasy v piatok.

(Autor je archeológ)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?